GOPR: Pomagamy w walce z COVID-19 w Czernichowie!

logo_goprNa prośbę Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało włączone w działania na terenie Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji Ad-Finem w Czernichowie. Lekarz Jacek Dutkiewicz oraz Piotr Nowak – ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podjęli się zorganizowania wsparcia ze względu na krytyczną sytuację, w jakiej znaleźli się pracownicy, pacjenci oraz pensjonariusze ośrodka.

Zespół wsparcia, oprócz ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, tworzą: 13 Śląska Brygada 133 Batalion z Cieszyna Wojsk Obrony Terytorialnej (zadysponowany przez płk. Tomasza Białasa), Państwowa Straż Pożarna z Żywca, Policja, Ratownicy Medyczni, a także duchowni z Krakowa – klerycy i księża z Zakonu Salatynów oraz bracia z Zakonu Kapucynów (tu szczególne podziękowania dla Marka Ciasia – Naczelnika Grupa Podhalańska GOPR za sprawne przetransportowanie ich na miejsce działań).

Ekipa działa w systemie stałego zamknięcia, z przydzielonymi zadaniami opieki nad pacjentami oddziałów specjalistycznych (m.in. paliatywnego, psychiatrycznego) oraz pozostałymi pensjonariuszami. Przygotowuje także pacjentów, u których stwierdzono wynik pozytywny na obecność COVID-19, do przekazania Zespołom Ratownictwa Medycznego i dalszego transportu do jednoimiennych szpitali zakaźnych. Bezpieczna opieka nad chorymi nie byłaby możliwa gdyby nie chemicy z PSP Bielsko-Biała oraz 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, którzy wybudowali śluzy i odkazili prawie 4000 metrów kwadratowych obiektu.

W sobotę cały zespół wsparcia z powodu kontaktu z osobą z personelu (u której stwierdzono wynik dodatni) został poddany 14-dniowej kwarantannie. Obiekt opuściła większość zatrudnionego personelu pielęgniarskiego i opiekunki medyczne – mając do dyspozycji możliwość odbywania kwarantanny w miejscu zamieszkania. Pozostali kwarantannę odbędą w ośrodku i natychmiast przejęli obowiązki po opuszczających obiekt.

Podziw budzi postawa mieszkańców nie tylko Czernichowa i okolic, ale całej Żywiecczyzny, będąca przykładem niesamowitej mobilizacji społecznej: ekipie działającej na miejscu są praktycznie cały czas dowożone posiłki oraz rzeczy niezbędne do funkcjonowania w zamknięciu.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w próbę opanowania sytuacji w Czernichowie!

Ten wpis został opublikowany w kategorii GOPR Beskidy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s