ŚWIĘTO DRZEWA W BIELSKU-BIAŁEJ I USTRONIU

święto-drzewa-2018-foto-Klub-Gaja-735x400.jpgW tym roku Klub Gaja organizuje 17. Święto Drzewa w Bielsku-Białej 18 października, o godz.10.30, przy ulicy Żywieckie Przedmieście. W Ustroniu akcja sadzenia drzew i krzewów miododajnych odbędzie się 21 października we współpracy z Koleją Linową Czantoria.

 

We współpracy z Miastem Bielsko-Biała i Radą Osiedla Bielsko-Południe utworzone zostaną przyjazne zakątki dla motyli i dzikich pszczół murarek, biedronek i złotooków. Mieszkańcy wraz z uczniami z bielskich szkół zbudują dla nich specjalne schronienia oraz posadzą drzewa, krzewy i byliny miododajne. Akcji towarzyszyć będzie happening „Dodaj mi skrzydła”.

Pierwsze drzewa Klub Gaja posadził w Bielsku-Białej 29 lat temu. To sporo czasu i wiele zmieniło się w otaczającym nas świecie, w szczególności jeśli przyjrzymy się zmianom klimatu czy smogowi, który jest bardzo dokuczliwy w naszym mieście. Drzewa chronią nas przed jego skutkami. Pełnią ogromną rolę w ochronie klimatu.

Bardzo nas cieszy, że Święto Drzewa narodziło się na Podbeskidziu, ale nadal musimy chronić przyrodę dla nas i przyszłych pokoleń. Sadźmy drzewa młode, ale chrońmy także te starsze. To one w szczególności są potrzebne przyrodzie i człowiekowi. Edukujmy i działajmy. Czas katastrofy ekologicznej już trwa i to my ponosimy odpowiedzialność za naszą przyszłość – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W Bielsku-Białej Święto Drzewa rozpocznie się warsztatami budowy budek dla dzikich zapylaczy, które zostaną zamontowane na skwerze przy Żywieckim Przedmieściu. Następnie uczestnicy obsadzą teren miododajnymi roślinami. Akcji towarzyszyć będzie happening „Dodaj mi skrzydła”, do którego kolorowe skrzydła motyli  wykonali uczniowie bielskich szkół podczas warsztatów poprzedzających wydarzenie. „Drzewa dla klimatu” to hasło tegorocznej edycji Święto Drzewa, w której uczestnicy w całym kraju organizują akcje sadzenia i ochrony drzew z przesłaniem ochrony klimatu i różnorodności biologicznej.

 

W Ustroniu akcja sadzenia drzew i krzewów miododajnych odbędzie się we współpracy z Koleją Linową Czantoria. Rozpocznie się warsztatami edukacyjnymi dla dzieci, podczas których uczestnicy zbudują budki lęgowe dla owadów zapylających.

Dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW, dodaje  – Drzewa, zarówno te stare, jak i te dopiero sadzone, odgrywają ogromną rolę w ochronie klimatu. Pochłaniają z atmosfery węgiel (w postaci CO2) i trwale wiążą go w biomasie. Mają także wielkie znaczenie w adaptacji do zachodzących zmian: dają cień pozwalający na wypoczynek w trakcie upałów, magazynują wodę, zmniejszają siłę wiatru. Są także symbolem siły natury, gdy z maleńkiego nasionka wyrasta potężne drzewo zdolne przetrwać największe huragany, katastrofalne nawałnice czy silne mrozy. Dlatego – kochajmy i chrońmy drzewa!

Dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Miasta Bielska-Białej.

 

źr bbfan.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekologia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s