JEZIORO BĘDZIE WIĘKSZE!

Jezioro Żywieckie zostanie odmulone. Takie są przynajmniej plany rządu.To jedna z największych atrakcji turystycznych Żywiecczyzny, a zarazem ważny zbiornik retencyjny. Jezioro Żywieckie wymaga jednak ogromnych inwestycji.

Zbiornik powstał ponad 50 lat temu, ale od tego czasu „skurczył się” o prawie 100 mln metrów sześciennych! Sołą i Koszarawą spłynęły do niego tony mułu i żwiru. Jezioro zaczęło również zarastać. Samorządowcy starają się o jego oczyszczenie od kilkunastu lat.

W czwartek projekt „Odmulenie zbiornika wodnego Tresna” został wpisany do „Programu dla Śląska”. Co to znaczy? „Teraz to już sprawa wagi państwowej” – wyjaśnia wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda. Posłuchaj

Najpierw z terenu obejmującego około 100 hektarów trzeba wyciąć i usunąć zarośla i krzaki, a później wydobyć i wywieźć prawie 3 miliony metrów sześciennych mułu z czaszy zbiornika. Koszt planowanych prac przekroczy 180 milionów złotych! Posłuchaj

Wody Polskie prowadzą obecnie prace przygotowawcze do projektu odmulania jeziora. Inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2021 -2027.

 

źr Radio Bielsko

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia24 i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s