Życiodajne źródło, czyli Wodospad w Sopotni Wielkiej

jelesniawodospadNa potoku Sopotnia znajduje sie wyjątkowy wodospad, który niezmiennie przyciąga turystów. Potok ma kamieniste, głeboko wcięte w podłoże koryto, które poniżej linii wodospadu ma głebokość około 12 do 15 metrów. Koryto zbudowane jest z piaskowców. Warstwy skał opadają stromo, w tym samym kierunku, co bieg wody. Próg, z którego malowniczą kaskadą spada woda, ma wysokość 15 metrów. Woda wyżłobiła pod nim kocioł o głębokości 5 metrów. Na dnie kotła dostrzec można ustawione skośnie skalne płyty. Wodospad w Sopotni Wielkiej położony jest na wyskości 629 m n.p.m i jest pomnikiem przyrody.

Jest to największy wodospad w całych polskich Beskidach. Na potoku Sopotnia Wielka znajdują się liczne progi skalne, na których powstają niewielkie wodospady. Opisywany wodospad znajduje się w centrum miejscowości Sopotnia Wielka, tuż pod mostem na potoku. Jest rzadkim przypadkiem wodospadu kataklinalnego, w którym warstwy skał opadają stromo, w tym samym kierunku, co bieg wody. Próg, z którego spada woda ma długość Silne zawirowania wody w kotle eworsyjnym oraz ostre płyty na dnie stwarzają śmiertelne zagrożenie dla kąpiących się.

 

Opis wodospadu w „Przewodniku po Beskidach Zachodnich” Kazimierza Sosnowskiego.

„Silna struga wody, u góry wąsko ujęta, niżej po skalnej tafli szerzej się rozpierająca, dołem w powietrzu zwisająca, spada z wysokości 10-12 m srebrną kaskadą w obszerny i głęboki, szmaragdowy basen, gdzie wiruje i białą pianę na brzegi wyrzuca. Jedna ściana wodospadu zdobna w dorodne jedlice, druga porosła haszczami; nad nim zagajnik sosnowy z kapliczką i most prymitywny do wsi. Podczas wezbranych wód wodospad ten jest imponujący; sztafaż jednak jego z powodu odległości stoków górskich jest mniej malowniczy. Siłę jego wyzyskiwano dawniej do obracania koła (o 20 m obwodu) wielkiego tartaku, który spłonął” 

 

źr beskidlive.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Atrakcje turystyczne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s