Bezpieczne wakacje! Lipowa rusza z bezpłatną akcją pierwszej pomocy.

lipowa_bezpieczne_wakacje.jpgGmina Lipowa wspólnie Fundacją K2, rusza z akcją „Bezpieczne wakacje”! Dziś rozpoczyna się nabór na trzy, bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy. Dla starszych (kl. 4-8 SP, Gim i ponad Gim), odbędą się we wtorki o godz. 16, 25 czerwca, oraz 2 lipca, dla młodszych (przedszkole i kl. 1-3) w czwartek, 27 czerwca, o godz. 16. Wszystkie zajęcia będą odbywać się w Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce (ul. Kryształowa 6). Zapisy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, lub  pod nr 33 867 16 74, albo mailowo bibloteklipowa@bibliotekalipowa.pl.

-Dzieci, oraz młodzież już nie raz udowodniły, że dzięki takim szkoleniom mogą uratować życie komuś bliskiemu. W związku z tym po raz pierwszy ruszamy z takim cyklem przed wakacyjnym i będziemy kontynuować go co roku. Tradycyjnie takie warsztaty robimy za darmo, ale  zasobność portfela czyjegoś rodzica nie decydowała o tym czy dziecko zapisze się na taki potrzebny warsztat, czy nie.-mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa.

Zajęcia dla starszych: Program „Ratuj życie”:  

Przyjdzie taki dzień, może wcześniej niż myślisz, kiedy będziesz trzymał w swoim ręku ludzkie życie… Od ciebie będzie ono zależało, od tego, co zrobisz. Życie wielu osób — poszkodowanego, jego rodziny, świadków zdarzenia, również Twoje — może zostać oddane w ręce przypadkowej osoby. Wydaje się to bardzo proste i oczywiste – trzeba reagować w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu drugiego człowieka. Każdy przytaknie i potwierdzi swoją gotowość do ratowania. Nie każdy jednak w chwili rzeczywistego zagrożenia będzie wiedział, co ma zrobić, – od czego zacząć i czy w ogóle cokolwiek zaczynać, jak podejść, czego użyć, jak ocenić, co się mogło stać, sprawdzić funkcje życiowe, jak wezwać pomoc…

Program edukacyjny „Ratuj Życie!” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinna być w społeczeństwie powszechna, gdyż nie wiadomo, kiedy i od kogo będziemy tej pomocy oczekiwali. Sytuacja zagrożenia życia i zdrowia, które wymagają natychmiastowej interwencji mogą spotkać każdego i wszędzie. Możemy się w nich znaleźć zarówno w roli poszkodowanego jak i osoby, która znajdzie się w miejscu zdarzenia, jako udzielający pierwszej pomocy. Dlatego ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka jest umiejętność ratowania ludzkiego życia. Poprzez realizację naszego programu edukacyjnego „Ratuj Życie!” chcemy spowodować, że ludzie przestaną być obojętni wobec osób potrzebujących pierwszej pomocy, przedmedycznej.

 

Zajęcia dla najmłodszych: Program „Miś Ratownik”:

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci w domu? Jak sprawdzić czy ktoś jest przytomny i wezwać pomoc? Tego nauczą się dzieci podczas zajęć pierwszej pomocy przedmedycznej realizowanej w przedszkolach oraz szkole podstawowej dla uczniów klas 1-3. Program zajęć dostosowany jest do wieku oraz możliwości psychofizycznych uczestników.

Instruktorzy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej oraz Ratownicy Medyczni z Fundacji K2 nauczą dzieci co zrobić w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, jak wezwać pomoc i sprawdzić przytomność, oswoją się z plastrami i bandażami, nauczą się wybierać numer alarmowy i rozmawiać z dyspozytorem oraz przeprowadzą ćwiczenia na profesjonalnych fantomach ćwiczebnych firmy Laerdal dostosowanych do tej właśnie grupy wiekowej. Ćwiczenia dla dzieci zostaną przeprowadzone na 20 fantomach do nauki Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej.

Oczywiście szkolenia te nie zrobią z dzieci profesjonalnych ratowników medycznych, ale nauczą je radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy przedmedycznej i oswajanie z nią dzieci, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkom. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymują dyplom Małego Ratownika poświadczający ukończenie szkolenia z udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w ramach programu edukacyjnego Ratuj Życie!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia24 i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s