Udana obrona zapory w Wilkowicach

zapora_wilkowice.jpgTrzynaście zastępów straży pożarnej z Bielska-Białej i innych miejscowości województwa śląskiego uczestniczyło w akcji pompowania wody z zapory na Wilkówce w Wilkowicach. Na miejscu pracowały cztery zestawy pompowe o wysokiej wydajności.

Działania związane z obroną zapory rozpoczęto wczoraj o godz. 12.39. W pierwszej fazie strażacy uruchomili jedną pompę o wydajności ponad 10 tys. litrów na minutę. Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek zarządził ewakuację części mieszkańców z budynków położonych poniżej zbiornika. Na miejscu byli obecni przedstawiciele różnych służb, w tym wojewoda śląski. W dalszej fazie działań strażacy dostarczyli kolejne dwie pompy o wysokiej wydajności.

– Od wczoraj mamy rozłożone trzy zestawy pompowe o wysokiej wydajności. Woda jest cały czas przepompowywana. Około godz. 2.00 udało nam się obniżyć lustro wody poniżej „rękawa bezpieczeństwa”. Jesteśmy w stałym kontakcie z osobami zarządzającymi tym obiektem, ale do tej pory nie było informacji, żeby pojawiły się przecieki. Będziemy na miejscu tak długo, jak będzie trzeba. Wszelkie decyzje podejmuje zarząd centrum kryzysowego, czekamy na dalsze dyspozycje – powiedział nam dziś we wczesnych godzinach porannych asp. Marek Żebrowski z JRG1 w Bielsku-Białej.

Zapora w Wilkowicach ma pojemność 30 tysięcy metrów sześciennych. – Wczoraj w zbiorniku był maksymalny poziom wody, która przelewała się również awaryjnym odpływem (poziom wody był 5 cm powyżej odpływu awaryjnego, nadmiar wody wlewał się do odpływu – przyp. red.). Ten zbiornik ma dwie rury spustowe o przekroju 300 mm, zasuwy są cały czas w pełni otwarte. Ze względu na to, że napływ wody był większy, niż odpływ, dlatego część wody pompowali strażacy – tłumaczył pan Michał Rączka, z obsługi zapory na Wilkówce. – To nie pierwsza sytuacja, gdzie zbiornik osiągnął maksymalny stan wody. Dwa lata temu zbiornik napełnił się na przełomie września i października, woda również przelewała się odpływem awaryjnym – dodał nasz rozmówca. Około godz. 2.00 poziom wody się obniżył, rano odnotowano obniżenie lustra wody o 40 cm.

źr bielsko.biala.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia24 i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s