Jest największy pomnik, będzie największy mural!

Maciej Szymonowicz.jpgZamiast kolejnych szpecących reklam, dzięki współpracy kilku podmiotów w Lipowej, powstaje największy element ulicznej galerii sztuki, czyli mural! Dodatkowo będzie to największy mural na Żywiecczyźnie! Prace ruszają w tym tygodniu! A później uroczyste otwarcie!

„Szlak Beskidzkich Murali” taka tabliczka zostanie zawieszona niebawem na ścianie sali OSP Lipowa, która ostatnio została wydzierżawiona i wyremontowana przez Urząd Gminy Lipowa.W tym tygodniu w centrum Lipowej ruszą praca nad największym muralem na Żywiecczyźnie! Ta nowa atrakcja w Gminie Lipowa (mają już największy pomnik śliwki w Polsce) powstanie z inicjatywy Wójta Jana Góry. Fundatorem tego projektu jest „Centrum Lipowa”. Sklepy Rodzinne Makowscy.”, a mural wykona znany i ceniony twórca Maciej Szymonowicz. Maciej „Kramer” Szymonowicz, swoje murale tworzy jako „Etnograff”. Urodził się w Bielsku-Białej w 1979 r. muralista, wokalista, mc, pasjonat kultury ludowej górali beskidzkich. Stworzył projekt Etnograff, w którym prowadzi dialog współczesnych form twórczości (graffiti, mural, street art) z dawnym światem kultury ludowej. Jest m.in. założycielem elektro-góralskiej kapeli Psio Crew, współtworzył koncertowy projekt Gooral & Mazowsze (Przystanek Woodstok 2013). Jest autorem albumu „Gajdosze”, za który otrzymał Fonogram Źródeł, nagrodę specjalną Polskiego Radia. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2015 r. otrzymał Ikara, nagrodę prezydenta Miasta Bielska-Białej.

 

„(…)Pierwsze murale powstały w krajach Ameryki Łacińskiej na początku XX wieku. Kolorowe obrazy malowano na ścianach budynków użyteczności publicznej. Komentowały najnowsze zdarzenia i upamiętniały dzieje z prekolumbijskiej historii. Meksykańskie murale należą do najsłynniejszych prac z tego nurtu. Ich malowanie wynikało z potrzeby poszukiwania własnej tożsamości. Sztuka pod dominacją hiszpańską zwykle była odwzorowaniem europejskich motywów, ale po rewolucji Meksykanie mogli tworzyć to, co podpowiadały im serce i umysł. Murale miały nieść przede wszystkim głębokie przesłanie społeczne. A jak trafić do niepiśmiennej części społeczeństwa? Najlepiej poprzez obraz. Duży, widoczny i z otwarcie nakreśloną ideą. (…)” – z tekstu pt. „Wynieść sztukę na ulicę – barwna historia murali” na portalu „morizon.pl”.\

 

materiały prasowe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia24 i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s