Nocna wyprawa ratunkowa w rej. Pilska 6/7.01.2019

logogoprW niedzielę wieczorem Centralna Stacja Ratunkowa przekazała dyżurnym na Hali Miziowej zgłoszenie:
2 skitourowców ma problem techniczny z wiązaniem. W CSR podejmowano próby nawiązania z nimi kontaktu, jednak ze względu na brak zasięgu rozmowa i określenie miejsca, w którym się znajdują są bardzo utrudnione.

Szczegóły udało się ustalić już po odnalezieniu osób w terenie:
dwóch poszkodowanych, którzy mieli nocleg w schronisku na Hali Miziowej, wybrało się na tury (okolice Pilska, zjazdy dolinami w kierunku Rysianki). Wracając przez Palenicę zgubili drogę, kierując się północnymi stokami w stronę Sopotni. Byli dość dobrze zorientowani w swoim położeniu, ale nie posiadali aplikacji Ratunek. Pomylili szlak zielony z Korbielowa z tym z Sopotni. Ponaddo jeden z nich uszkodził wiązanie w narcie, w wyniku czego utknęti w jednym z potoków na zachód od H. Jodłowcowej.

W górach panują bardzo trudne warunki, dlatego poruszanie się patroli ratowników na skuterach jest prawie niemozliwe. W terenie działały z tego powodu patrole skiturowe. Jednemu z nich udało się odnaleźć poszkodowanych. Po zaopatrzeniu ich w rakiety, mogli o własnych siłach wydostać się do miejsca gdzie podebrał ich skuter. Akcja trwała do późnych godzin nocnych, a brało w niej 20 ratowników (sekcja Żywiec oraz Bielsko) i 5 skuterów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii GOPR Beskidy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s