Pasterka na Dębowcu

Na Dębowcu w Beskidach po raz kolejny odbędzie się Pasterka. W kaplicy akademickiej od kilkunastu lat sprawowana jest uroczysta liturgia o północy. Modlitwa w górskiej scenerii przyciąga co roku rzesze bielszczan. Duszpasterstwo Akademickie Diecezji Bielsko-Żywieckiej organizuje Pasterkę od pewnego czasu razem ze wspólnotą „Terebint” – studencką gałęzią bielskiej wspólnoty ewangelizacyjnej „Miasto na Górze”.

Wszyscy uczestnicy modlitwy o północy podkreślają, że Pasterka u stóp Szyndzielni ma swój niepowtarzalny klimat i nastrój. Wielu jej uczestników przychodzi na miejsce z pochodniami lub lampionami. Od 6 lat uczestnicy Pasterki u stóp Szyndzielni modlą się w nowej kaplicy pw. Matki Bożej Fatimskiej i Dzieci Fatimskich. Nawet przy dużych opadach śniegu stosunkowo łatwo do niej dotrzeć. Dodatkową atrakcją jest niezwykła panorama, jaka rozciąga się z miejsca na wysokości 686 metrów n.p.m.

Dawna kaplica-szałas, wykonana przez beskidzkich górali, powstała z inicjatywy rektora Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, prof. Franciszka Mareckiego. Pierwsza Pasterka została tu odprawiona w 1998 roku. Starą kaplicę zastąpiła pod koniec 2012 roku nowa. Obiekt poświęcił bp Tadeusz Rakoczy w 2013 roku. Inwestycję sfinansowało pallotyńskie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, a budowniczym był śp. ks. Franciszek Mąkinia SAC.

Z Dębowca w Beskidzie Śląskim roztacza się panorama Bielska-Białej i Magurki Wilkowickiej.

źr bbfan.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s