STUDNIE SOLANKOWE W SOLI

wiata_solSól jak nazwa wskazuje, słynie ze źródeł solankowych, które występują na jej terenie i stanowią jedną z atrakcji turystycznych miejscowości. Sól to niewielka wieś w Beskidzie Żywieckim leżąca pomiędzy Rajczą a Zwardoniem. Obecnie w Soli czynne są dwa źródła obok drogi biegnącej w głąb doliny Słanicy ( około 2 km od stacji PKP) niedaleko zabytkowej dzwonnicy z 1837r. Źródła mają charakter studni. Już od XV wieku miejscowa ludność eksploatowała słone źródła. 

W 1664 roku zaczęto eksploatację na większą skalę. Górnicy sprowadzeni z Wieliczki warzyli sól, jednakże ze względu na duże koszty zakończono produkcję.
Badania wód solankowych w Soli potwierdziły, że są one na jednym z pierwszych miejsc w Polsce pod względem mineralizacji i ciepłoty wody.
W ramach realizacji jednego z projektów gminnych nad jedną z istniejących studni solankowych w Soli została wybudowana wiata. W tym miejscu będzie również kamera, infokiosk oraz lampa solarna, oświetlająca obiekt po zmroku. Powstanie także ŚCIEŻKA EDUKACYJNA W SOLI. Ścieżka będzie prowadzić w kierunku Rachowca i dalej w stronę granicy ze Słowacją. Wzdłuż trasy będzie ustawionych 19 tablic edukacyjnych , opisujących zasoby przyrodnicze.
W dniu 21.07.2018r w Soli została uroczyście otwarta i poświęcona WIATA ZE STUDNIĄ SOLANKOWĄ oraz ŚCIEŻKA ROWEROWA łącząca Sól ( studnie solankowe) z Rycerką Górną ( Suławy). Ścieżka „przecina” się ze SZLAKIEM PAPIESKO – LORETAŃSKIM prowadzącym z Soli na Oźną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Atrakcje turystyczne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s