2,5 tony drobnych śmieci zebranych przy drogach!

logo_lipowaZnikający śnieg, odkrywa góry … śmieci. To szerszy problem, na który urzędy gmin mogę reagować tylko apelami o zawracanie uwagi na otoczenie w około nas i nie zaśmiecanie go, oraz akacjami porządkowania przydrożnych terenów. W Gminie Lipowa, jedna z takich akcji pokazała skalę problemu!

W dniach od 4 do 13 kwietnia Gmina Lipowa przeprowadziła na swoim terenie akcję sprzątania pozimowego poboczy głównych dróg gminnych i powiatowych. W trakcje tych działań, zebranych zostało ok. 2,5 tony śmieci różnego rodzaju. Wśród zebranych odpadów było:  szkło, opakowania po produktach, drobny metal, szmaty, ale i opony czy kołpaki z kół samochodowych.

-Ilość drobnych (!) śmieci, które zebraliśmy z okolic dróg w naszej gminie, pokazuje skalę problemu. Musimy głośno mówić o tym, że jeśli chcemy odpoczywać w naszych urokliwych Beskidach, na łonie natury, to wspólnie musimy o nie dbać, zwracać uwagę i nie dopuszczać to ich degradacji.- mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa.

Warto przypomnieć jak długo rozkładają się śmieci w środowisku:

Szkło – wyrzucone rozkłada się ok. 4000 lat. Z drugiej strony szklane butelki, słoiki mogą być poddawane recyklingowi w nieskończoność.

Plastik – rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. W Polsce największym problemem jest zużywanie jednorazowych reklamówek, ponieważ powstaje z nich największa ilość odpadów spośród tych z plastiku. Produkuje je się bardzo szybko, bo ok. 1 sekundy, używa średnio przez jakieś 20-30 minut, natomiast wyrzucona rozkłada się 450 lat. Podobnie rzecz się ma z butelkami plastikowymi, które z kolei rozkładają się dwa razy dłużej, czyli 800 lat.

Metal – rozkłada się od kilkudziesięciu do 100 lat, w zależności od składu chemicznego. Te opakowania, które zawierają aluminium rozkładają się ok. 100 lat, a więc wszelkiego rodzaju puszki po napojach czy kosmetykach. Puszka po konserwie rzucona na wilgotną ziemię rozkłada się ok. 10 lat. Odpady zawierające metale szlachetne typu złoto, srebro praktycznie nie rozkładają się.

Papier – rozkłada się od 3 do 5 miesięcy. W środowisku wilgotnym najpierw rozwarstwia się a następnie ulega rozkładowi pod wpływem grzybów czy pleśni.

Guma do żucia – rozkłada się ok. 5 lat. Początkowo rozkładająca się guma lepi się np. do podeszwy, następnie kruszeje pod wpływem zmiennych czynników atmosferycznych, np. mróz.

Papieros – najszybciej tutaj rozkłada się tytoń i papier. Pozostają jeszcze substancje smolne, nikotyna oraz filtr. Wszystkie te składniki potrzebują 5 lat, aby w całości ulec rozkładowi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekologia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s