ŁODYGOWICE W KSIĄŻCE KAROLINY URBANIEC

W 2017 roku dużo się działo w Łodygowicach, wokół Łodygowic. Przeglądamy z ciekawością i wzruszeniem książkę pana Jacka Kachla „Łodygowice na starej fotografii”, która niedawno trafiła pod strzechy, odnajdując na jej kartach zdjęcia swoich przodków czy ich nazwiska.

Nasza miejscowość jest także swego rodzaju bohaterem literackim. To miejsce akcji powieści gimnazjalistki, Karoliny Urbaniec, uczennicy III klasy w ZSO im. Władysława Jagieły w Łodygowicach. Napisała ją w wieku trzynastu lat i dzięki wsparciu rodziców, także finansowemu, opublikowała w 2017 roku (premiera książki miała miejsce 2 sierpnia) w wydawnictwie „Novae Res” swój debiutancki utwór – Wybraną przez księżyc. Jej bohaterami są nastolatkowie, których nadzwyczajne właściwości sprawiają, że tylko oni mogą powstrzymać nadciągające zło. Na kartach powieści młodzież spotkać może swoich znajomych – koleżanki i kolegów z tej samej szkoły, z tej samej wsi czy znaleźć się w salach łodygowickiego zamku. Utwór cieszy się sporym zainteresowaniem (nie tylko) młodych czytelników. Wybrana przez księżyc zwyciężyła w plebiscycie Książka roku 2017, który zakończył się w ZSO 20 grudnia.

Karolina w roku szkolnym 2016/17 była laureatką konkursów wojewódzkiego Chcecie bajki – oto bajka (zajęła w nim II miejsce) oraz Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej (otrzymała wyróżnienie) i brała udział w różnych konkursach w sieci. Naszą miejscowość spopularyzowała w programie „Pytanie na śniadanie”, do którego została zaproszona z racji literackiego debiutu. Dnia 16 września 2017 r. nastolatka zaprezentowała tam rękopis swej powieści (jej pierwotny tytuł brzmiał Tajemnice Łodygowic, jako że zainspirowały ją poznane w szkole podstawowej podania dotyczące naszej wsi). Dodać należy, że reprezentowała nas godnie.

Uczennica promuje swoją książkę w szkołach i na imprezach kulturalnych regionu. Spotkania z młodą pisarką zorganizowane zostały jak dotąd w ZSO im. Władysława Jagiełły, Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach i w Zarzeczu. Była gościem specjalnym Dni Książki w Buczkowicach. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Łodygowicach prezentowała swą powieść podczas spotkania dyrektorów Bibliotek Gminnych powiatu żywieckiego. Otrzymała zaproszenia do kolejnych szkół (np. w Gilowicach) czy do Anielskiej Cafe, w której także, podobnie jak w księgarniach całej Polski na zamówienie oraz w księgarniach internetowych, można nabyć Wybraną przez księżyc. Karolina, która napisała już kolejną część powieści (o czym wspomina w artykule Postacie dorastają wraz ze mną w magazynie online dla nastolatek Mega Girl), udzieliła w grudniu wywiadu dla Radia Bielsko. W maju 2018 roku będzie gościem Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.

Karolina ciągle pisze. Także na konkursy, jak Tworzymy własne wydawnictwo. Publikuje swoje opowiadania na wattpad.com. Niedawno złożyła je w książkę – unikatowy egzemplarz Najlepszy napastnik i inne opowiadania (druk i oprawa Drukarnia 3 maja w Żywcu). Udziela się w MAF – wzięła udział w castingu do filmu Dotyk oraz pracach przy filmiku mikołajkowym. W I okresie r. szk. 2017/2018 uczestniczyła w zajęciach i występowała w Grupie Teatralnej przy Bibliotece ZSO im. Władysława Jagiełły w Łodygowicach.

Anna Duraj-Micor

źr lodygowice.pl

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s