Światowy Dzień Wody

logo_lipowaJuż jutro obchodzić będziemy kolejny Światowy Dzień Wody. W związku z tym Gmina Lipowa postanowiła przypomnieć jak ważne jest jej spożywanie. Do szkół trafiły plakaty informujące o zaletach picia wody. Gmina przypomina również o jakości swojej wody z otwartego niedawno własnego ujęcia. Jak pokazały ostanie badania, publikowane m.in. na stronie gminy, jest to jedna z najlepszych wód, jakie płyną w kranach na Podbeskidziu.
Światowy Dzień Wody odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku. Propozycja jego ustanowienia padła rok wcześniej podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNCED). Zatwierdziło ją Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach Dnia Wody aktywnie uczestniczy również Unia Europejska.
Pozytywne działanie wody
Woda ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Wypita zaraz po przebudzeniu pomaga aktywować organy wewnętrzne, przed posiłkiem wspomaga trawienie, spożywana przed kąpielą/prysznicem pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Jedna szklanka wody przed snem wspomaga zapobieganie atakom serca i udarom mózgu.
Coraz cenniejszy surowiec
Obecnie już co szósty człowiek doświadcza niedoboru wody pitnej. Według oficjalnych statystyk ONZ, prawie jedna piąta ludności świata żyje na obszarach, gdzie wody jest szczególnie mało. Aż 25% ludności żyje w krajach rozwijających się, które mają niedobory wody ze względu na brak infrastruktury niezbędnej do podejmowania jej z warstw wodonośnych i z rzek.
Według badań, w ciągu 10 lat, na ponad 50% powierzchni Ziemi ludzie doznają poważnego niedoboru wody pitnej. A w połowie XXI wieku zdaniem naukowców, część populacji homo sapiens na Ziemi po prostu będzie umierać z pragnienia. Eksperci szacują, że w 2030 roku około połowa ludności świata będzie mieszkać w obszarze codziennego zagrożenia niedoborem wody.
Woda z Lipowej prawdopodobnie najlepsza woda na Podbeskidziu
Woda w Lipowej pochodzi obecnie z nowo wybudowanego, własnego ujęcia na Malinowskim Potoku, u podnóża góry Skrzyczne. Badania wykazały, że jest ona wyśmienitej jakości. Biorąc np. wyniki dotyczące „Twardości ogólnej wody”: dopuszczalne wymagania Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r, to przedział między 60-500 CaCO3 mg/l, woda lipowska 39,32 CaCO3 mg/l.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekologia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s