Film i spotkanie z Bp Pieronkiem na Żywiecczyźnie.

Biskup Pieronek i Szymon J. Wróbel fot. Andrzej BanaśWe Wtorek, 27 lutego, o godz. 17:45 w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, odbędzie się spotkanie z Biskupem Tadeuszem Pieronkiem i pokaz filmu Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku”, który niedawno pokazywany był na specjalnym pokazie w Sejmie RP. Wydarzenie w Jeleśni organizowane jest przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej- koło w Jeleśni. Na portalu Youtube, oraz facebooku projektu można obejrzeć już trailer filmu. Wstęp Bezpłatny.

-Pokazy w rodzinnych stronach, zawsze mają wyjątkowy wymiar i cieszę się że po naszej ostatniej wizycie z Biskupem w Warszawie, teraz podyskutujemy w mojej rodzinnej Jeleśni. Być może będzie to również dobra okazja do tego żeby wspomnieć o kolejnym projekcie w którym jestem już od kilku miesięcy i mocno nad nim pracujemy. – mówi Szymon J. Wróbel , autor projektu.
-Jestem przekonany, że takie filmy jak dokument o biskupie Pieronku przetrwają w świadomości odbiorców. Tego typu jednostki ważne z punktu widzenia historycznego ostatecznie wygrają wojnę o pamięć, powrócą i będą oceniane przez historyków w sposób obiektywny, a ich rola i waga będą docenione, bo na to zasługują, chociaż w tej chwili są ofiarami doraźnej polityki. Historia i czas nie raz udowodniły, że wracamy do takich postaci, to one stanowią o naszej tożsamości.- mówi ks. Andrzej Luter (Duszpasterz, publicysta, doktor teologii ekumenicznej. Asystent kościelny Towarzystwa „Więź”, członek redakcji kwartalnika WIĘŹ i Zespołu Laboratorium WIĘZI, współautor z Katarzyną Jabłońską felietonu filmowego „Ksiądz z kobietą w kinie”. Autor książek „Ekspostkatolik” i „Kino wiecznie młode”. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, miesięcznika „Kino” i portalu e-teatr.pl, współtwórca programów telewizyjnych. Aktywny duszpastersko w środowiskach dziennikarskich. Mieszka w Warszawie.)

———————
We wrześniu 2017 roku w TVP Kulturze premierę miał drugi film dokumentalny Szymona J. Wróbla „Z domu…”, a już w listopadzie widzowi w Kinie Pod Baranami w Krakowie, oraz Kinie Janosik w Żywcu mogli po raz pierwszy na dużym ekranie zobaczyć najnowszy film Szymona o rodzinie Pieronków.
Informację o tym niezależnym, pełnometrażowym dokumencie (90min) podała Polska Agencja Prasowa, oraz Katolicka Agencja Informacyjna, a za nimi wiele ogólnopolskich redakcji.
Po premierowych pokazach, film zobaczyli m.in. widzowie na Lubelskim Festiwalu Filmowy.

– Film Szymona Wróbla jest ważny, gdyż- za sprawą swego nietuzinkowego bohatera- przypomina, że polski kościół nie jest skazany na radykalizm. Biskup Pieronek uosabia otwartość, charyzmę i gotowość do dialogu, czyli cechy, które jednakowo dobrze sprawdzają się na ambonie i na Woodstocku – mówi Piotr Czerkawski, dziennikarz m.in. „Dziennika Gazety Prawnej”, krytyk filmowy roku 2016 według PISFu (nagroda przyznana na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w 2017 roku)

-Szymon J. Wróbel nie agituje, nie szuka sensacji. „Ojciec, czyli o Pieronku” ma źródło w szczerym zainteresowaniu autora swoim bohaterem. Reżyser zrealizował swój film rzetelnie i z wyjątkowym wyczuciem zwracając szczególną uwagę na ludzi i emocje, które im towarzyszą. Dzięki temu podczas seansu odnosi się wrażenie osobistego spotkania z fascynującym człowiekiem, którym bez wątpienia jest bp Pieronek. – mówi Maciej Misztal (Pomysłodawca i dyrektor LFF – Lubelski Festiwal Filmowy / Lublin Film Festival – Złote Mrówkojady)

W filmie udział wzięli: Biskup Tadeusz Pieronek, Mieczysław Pieronek, Jerzy Owsika, ks. Adam Boniecki, red. Marek Zając.
W filmie usłyszymy muzykę Krzysztofa Trebuni – Tutki wraz z zespołem.

O Filmie:
Pochodzący z Żywiecczyzny Biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Z pod jego skrzydeł wyszło wielu duchowny, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele.
Jaki wpływy na historię Biskupa Pieronka, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie? Rodzinne relacje? Jaki wypływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego taty? Ten film ma pokazać historię człowieka, księdza, z Żywiecczyzny, który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock, i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ma on również przypomnieć historię Władysława Pieronka, ojca ks. Biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce.
W pierwszej przestrzeni filmu zobaczymy to, co, na co dzień jest niezwykle potrzebne, czyli dialog. W drugiej zobaczymy młodzież. W pewnym momencie te dwie przestrzenie będą miały wspólny mianownik. W jakim? Tego dowiemy się z filmu.
Więcej: http://www.facebook.com/filmopieronku

 

baner_lodygowianka_lozka_ekologiczne

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s