Rysie widziano w Dolinie Wapienicy –

Rysie żyją w Dolinie Wapienicy i są na to dowody. Obecność drapieżnego kota udało się zarejestrować dzięki fotopułapkom umieszczonym przez Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” z Lipowej. Społecznicy szacują, że w Beskidzie Śląskim żyją co najmniej cztery dorosłe rysie.

Jak tłumaczy dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, w Dolinie Wapienicy rysie obecne są już od dłuższego czasu. – Do tej pory mieliśmy okazję je tropić, jednak w styczniu zarejestrowaliśmy je także za pomocą fotopułapekRysie użytkują ogromne terytoria, które w Karpatach mogą przekraczać 100 km kw., tak więc sama Dolina Wapienicy jest zaledwie fragmentem ich terytorium – tłumaczy wiceprezes stowarzyszenia.

W całym Beskidzie Śląskim społecznicy zarejestrowali co najmniej cztery dorosłe rysie, a w Dolinie Wapienicy – jednego. – Od dwóch lat rejestrujemy rozród rysi w Beskidzie Śląskim, ale jak dotąd samice z kociętami notowane były tylko w masywie Baraniej Góry i Skrzycznego. Mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłości zarejestrować rozród tych kotów także w Dolinie Wapienicy. Niestety, jest to fragment Beskidu Śląskiego poddany ogromnej presji ludzi, więc rysie muszą się chronić w wyższych partiach gór – wyjaśnia dr Robert Mysłajek.

Rysie to ssaki drapieżne należące do rodziny kotowatych. Osiągają wagę 15-35 kg, dorosły może mierzyć od 100 do 150 cm, jego wysokość w kłębie sięga 75 cm. Z wyjątkiem samic mających młode prowadzą samotny tryb życia. W Beskidzie Śląskim i Małym pojedyncze zwierzęta stwierdzono już w latach 80. Obecnie ich populacja w kraju szacowana jest na ok. 300 osobników. Ryś jest objęty w Polsce ścisłą ochroną.

FILM

źr bielsko.biala.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekologia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s