„Ojciec, czyli o Pieronku”

plakat_pieronekNie znamy jeszcze daty premiery nowego filmu Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku”, ale znamy już plakat, który będzie go promował. W kolejnym filmie Szymon plakatem przypomina o słynnej „Polskiej Szkole Plakatu”, której jeden z przedstawicieli mieszka w … Łodygowicach. Dr Sebastian Kubica, bo o nim mowa, już po raz drugi jest twórcą plakatu do filmu Wróbla, pierwszy stworzył do filmu „Z domu…” (niedawno emitowanego na TVP Kulturze).
– To dla mnie wielka radość, że po raz drugi mogę współpracować z tak wybitnym twórcą, jakim jest Sebastian i nie mówię tych słów na wyrost, wystarczy spojrzeć choćby na listę jego nagród. Bardzo cenię zarówno jego wielki talent, oraz to, jakim jest człowiekiem. Mam nadzieję, że o słynnej Polskiej Szkole Plakatu, będzie się przypominać coraz częściej, a Sebastian jeszcze kiedyś stworzy jakiś plakat do mojego filmu.- mówi Szymon J. Wróbel
Określenie Szkoły Polskiego Plakatu powstałe w latach 60. XX w., używane wobec grupy polskich artystów-plakacistów, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos. „-Polska Szkoła Plakatu – ten termin zapewne znają wszyscy. Przez długie lata polscy twórcy tworzący plakaty promujące filmy, przedstawienia teatralne, czy muzykę swoimi pracami zachwycali odbiorców na całym świecie. Dziś wiele z tych plakatów uważanych jest za dzieła sztuki, a kolekcjonerzy traktują je wręcz jak ‚rarytasy’. Niestety, obecnie filmy są już bardzo rzadko promowane plakatami rodzimych artystów. Najczęściej na naszych ulicach zobaczyć możemy tzw. „oficjalne plakaty”, które zaprojektowane zostały pod okiem producentów, przez nich zaakceptowane i obowiązują na całym świecie.”, pisał dla portalu Filmweb Marcin Kamiński.
Nowy dokument Szymona J. Wróbla podobnie jak dwa jego poprzednie filmy, to niezależne produkcje, więc żaden producent nie ingerował ani treść filmu, ani w charakter plakatu.
Dziennikarka Natalia Dydo w jednym ze swoich tekstów „Historia Polskiego Plakatu” pisze: „Obecnie można mówić o renesansie plakatu w Polsce. Młodzi artyści, tworzący zarówno w kraju jak i za granicą, nawiązują do najlepszych wzorców polskiej szkoły. Zdobywają liczne nagrody w konkursach, warto wymienić np. Sebastiana Kubicę i jego brązowy medal w 2003 roku na International Poster Biennal in Toyama, oraz Joannę Górską i Jerzego Skakuna (Homework), zdobywców srebrnego medalu na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku (2008)”
Plakat promuje film „Ojciec, czyli o Pieronku”, to pierwszy film dokumentalny „O Pieronku”. Daty premiery tego filmu jeszcze nie znamy.
-Dzięki życzliwości wielu osób, a zwłaszcza Pana Mieczysława Pieronka, wszystko wskazuje na to, że już niebawem podamy datę premiery filmu. Prace są na ostatniej prostej. Mogę powiedzieć, że będzie to dla mnie bardzo ważny i wyjątkowy film. Nie mogę się doczekać, kiedy zabierzemy widzów w 88 minutową podróż gdzie jak w życiu pojawiać się będą różne emocje i padnie sporo istotnych słów.- mówi Szymon J. Wróbel
„Ojciec, czyli o Pieronku”, jest to niezależny film dokumentalny o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale nie tylko. Pochodzący z Żywiecczyzny Biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Spod jego skrzydeł wyszło wielu duchownych, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele. Jaki wpływy na historię Biskupa Pieronka, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie, rodzinne Radziechowy? Rodzinne relacje, gdzie tata, brat i on za swoje zasługi otrzymali najwyższe odznaczenia? Jaki wypływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego taty? Ten film ma pokazuje historię człowieka, księdza, z Żywiecczyzny- mieszkającego na Wawelu(!), który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ten film przypomniana historię Władysława Pieronka, ojca ks. Biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce i który do końca został patriotą.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s