Lipowa: Pozyskują środki i inwestują w dzieci.

logo_lipowaGmina Lipowa, jako jedyna na Żywiecczyźnie i jedna z 43 w całym woj. Śląskim, została pozytywnie oceniona i znalazła się w gronie laureatów konkursu „Zielona Pracownia”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.  Wiąże się to z kolejnymi środkami zewnętrznymi, które gmina pozyskała. Tym razem w wysokości 28 596,00 zł.  Dzięki tej dotacji w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Twardorzeczce  powstanie nowoczesna ekopracownia dydaktyczna. Poza tym w dniu 29 maja br. Wójt Gminy Lipowa- Jan Góra wraz z Wojewodą Śląskim Panem Jarosławem Wieczorkiem zawarli umowę zgodnie, z którą dwie placówki z terenu Gminy Lipowa otrzymały dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020.

 

Dzieci są dla nas najważniejsze. Jako gmina systematycznie staramy się poprawiać im warunki do rozwoju, które leżą w naszym zakresie. Chcemy z jednej strony stwarzać im ofertę pozalekcyjną jak np. działalności Fundacji Braci Golec ( która od tego roku działa na terenie naszej gminy), a z drugiej strony poprawiać infrastrukturę. Rok temu tylko w Twardorzeczce wybudowaliśmy łącznik pomiędzy budynkami gimnazjum i dotychczasowego przedszkola, aby dzieci mogły swobodnie przechodzić na blok żywieniowy.

Dostosowaliśmy sale znajdujące się w szkole podstawowej na cele przedszkola i zakupiliśmy wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne. Poza tym najważniejsze, czyli zmodernizowaliśmy i wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt kuchnie, jak również wyremontowaliśmy salę jadalną. W tej przerwie wakacyjnej również będziemy działać. Ważny jest również fakt, że pozyskujemy środki zewnętrzne, choćby dzięki pozyskanym ponad 2, 5 mln zł w naszej gminie zostanie wybudowane nowoczesne, pięciooddziałowe przedszkole.- mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa.

Konkurs „Zielona Pracownia”, organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przeznaczony jest dla organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Jego celem jest dofinansowanie w formie dotacji najlepszych wniosków dotyczących utworzenia ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Dofinansowanie otrzymują projekty, które w znaczny sposób wpłyną na polepszenie warunków nauczania oraz wyróżnią się kreatywnością i pomysłowością w sposobie  zagospodarowania pracowni. W tym roku odbyła się już trzecia edycja tego konkursu.

Przy ocenie wniosków oceniano przede wszystkim różnorodność pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia pracowni, dostosowaną do grup wiekowych uczniów. Istotnym kryterium wyboru był także pomysł na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań. Pod uwagę wzięto również dostosowanie i wykorzystanie pracowni przez jak największą liczbę uczniów.

 

Poza tym mając na uwadze wzrost zainteresowania czytaniem książek przez dzieci i młodzież złożono w dniu 15.11.2016 r. wniosek o udzielenie dotacji z budżetu państwa na zakup do szkół nowości wydawniczych (niebędących podręcznikami) w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży.

W dniu 29 maja br. Wójt Gminy Lipowa- Jan Góra wraz z Wojewodą Śląskim Panem Jarosławem Wieczorkiem zawarli umowę zgodnie, z którą dwie placówki z terenu Gminy Lipowa otrzymały dofinansowanie w ramach w/w programu. Poniższe zestawienie zawiera kwoty dofinansowania oraz wkładu własnego gminy.

Placówka-Zespół Szkolno-Przedszkolny w Twardorzeczce

Koszt całkowity-15000

Kwota dotacji-12 000

Kwota wkładu własnego-3 000

Placówka-Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Leśnej

Koszt całkowity-5 000,00

Kwota dotacji-4 000,00

Kwota wkładu własnego-1 000,00

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia24 i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s