2017/05/28 ::: INSCENIZACJA BITWY ZE SZWEDAMI W WILKOWICACH

8 marca 1656 r siły złożone z mieszczan żywieckich, oddziału wojsk polskich oraz mieszkańców Wilkowic i Mikuszowic  stanęły na drodze wojsk szwedzkich ścigających Króla Polski Jana Kazimierza, który parę dni wcześniej zatrzymał się w Żywcu. Do bitwy dochodzi na wysokości dawnego szpitala Stalownik gdzie obecnie znajduje się pętla autobusowa i końcowy przystanek linii miejskiej nr 2. Szwedzi kilka godzin bezskutecznie atakowali szańce zaciekle bronione  przez beskidzkich obrońców, dopiero kiedy na pole bitwy przybyły posiłki znanego z „Potopu” H.Sienkiewicza okrutnika grafa Jana Weyharda czeskiego najemnika w służbie szwedzkiej,  szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Szwedów, którym po wielu godzinach udało się zdobyć polskie pozycje. Straty po stronie obrońców jak i atakujących były bardzo duże, za co w odwecie najeźdźcy spalili Wilkowice, Mikuszowice a także złupili Żywiec. Nie zdołali jednak już dogonić wycofującego się króla Jana Kazimierza.

Grupa dezerterów z armii szwedzkiej osiedliło się w Wilkowicach i poślubiło miejscowe kobiety, do  dzisiaj w Górnych Wilkowicach jest skupisko domów gdzie potocznie używa się określenia „do Szwedów”.

PROGRAM INSCENIZACJI
27.05.2017 r. (sobota) od godziny 10:00
Wilkowice Górne przy ul. Harcerskiej – polana nad zbiornikiem wodnym

Plan imprezy:
10:10 – rozpoczęcie imprezy,
10:15 – 10:40 – występ młodzieży szkolnej Szkoły Podstawowej w Wilkowicach,
10:45 – 11:15 – występ młodzieży z Gimnazjum z Górnych Wilkowic,
11:15 – 11:45 – występ pani Haliny Kaczmarczyk, artystki i malarki klasy światowej, pt. „Opowieści z jajem – ciekawostki”,
12:00 – 12:15 – oficjalne otwarcie, przemówienie Wójta Gminy Mieczysława Rączki i zaproszonych gości,
12:15 – 12:30 –pokaz ujeżdżania koni,
12:30 – 14:15 –inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami szwedzkimi, a obrońcami polskimi prowadzona przez Adama Majchrzaka – hetmana z Zabrzańskiego Bractwa Kurkowego i historyczną grupę rekonstrukcyjną Kartacz,
14:15 – występ Marzeny Kipiel-Sztuki (słynnej żony Ferdynanda Kiepskiego),
16:00 – 18:00 – „Ale draka – czas na Olka Trojaka” – „dumka na dwa serca”, „hymn dla myśliwych”, karaoke, żonglerka, bańki XXL, konkursy, przebieranki i inne wygłupiaki.

Atrakcje dodatkowe:

Stoiska gastronomiczne, stoisko z replikami broni dawnej, broni palnej, szabli i halabard z czasów potopu szwedzkiego oraz wykład na temat średniowiecznej broni przedstawi rekonstruktor broni z Bystrej, Pan Wiesław Frączek. Artysta i rzeźbiarz Janusz Wędzicha zaprezentuje wykonanie rzeźby wielkogabarytowej, które cieszą się wielkim powodzeniem w świecie – w Szwecji i w Anglii. Zamawiamy dobrą pogodę i o nią prosimy. Niech nam wszystkim świeci słońce. Szwedów się nie przestraszymy – pomóżcie, to zwyciężymy. Nadmieniamy, iż został zaproszony przez młodzież szkoły podstawowej i członków „Wrót Beskidów” Jego Królewska Mość Karol XVI Gustaw Król Szwecji oraz Pan Janusz Kahl Konsul Królestwa Szwecji.

Plan wyjazdów Ciuchci Beskidzkiej:
9.00 – z Bystrej koło marketu „Rywal” do Mikuszowic, koło hotelu Vienna,
9:30 – do Mesznej z parkingu naprzeciw Szkoły Podstawowej do Buczkowic,
9:50 z Buczkowic do Wilkowic Górnych,
10.10 – od Szkoły Podstawowej w Wilkowicach,
10.20 – z parkingu na przystanku w Huciskach,
10.40 – od OSP Wilkowice,
11.00 – z Mesznej z parkingu przez parking koło „Rywala”,
11.10 – od OSP Wilkowice.

Impreza współfinansowana jest ze środków Powiatu Bielskiego i Gminy Wilkowice.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy turystyczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s