Kościół z Jeleśni należał do parafii w Żywcu! Zapraszamy na spotkanie.

plakat_kosciol_jelesniaW piątek, 12 maja, o godz. 18 w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni, odbędzie się spotkanie pt. „Historia Kościoła Parafialnego w Jeleśni”, spotkanie poprowadzi i przygotuje wiele ciekawych historii dr Józef Suchoń. Spotkanie organizowane jest przez Jeleśniańskie Koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.
-Historia Jeleśni, Żywiecczyzny jest niezwykle ciekawa. Myślę, że takie jak również wiele innych spotkań będą bardzo ciekawe zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających nas turystów.- mówi Szymon J. Wróbel
W marcu 2017 r. w Jeleśni, oficjalnie powstało Koło w Jeleśni Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Wybrano wtedy władze koła: dr Józef Suchoń został przewodniczącym zarządu, Andrzej Kubica wiceprzewodniczącym, Anna Bednarek objęła funkcję sekretarza, Bożena Tlałka skarbnika, a Szymon J. Wróbel członka zarządu.
Dr Józef Suchoń ur. 1941 r. Pochodzi z Jeleśni. Absolwent Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej, tam też uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Pracował w górnictwie jako sztygar, a następnie 27 lat w Politechnice Śląskiej jako pracownik naukowy. Od 1994 do 2010 roku zarządzał Rybnicką Fabryką Maszyn „RYFAMA” jako prezes i dyrektor. W dorobku ma 3 monografie dotyczące maszyn górniczych, ponad sto publikacji, wiele ekspertyz, opinii, patentów, za co uzyskał: stopień Generalnego Dyrektora Górnictwa III Stopnia, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę Zasłużonego Racjonalizatora. Przez całe życie był ściśle związany uczuciowo z Żywiecczyzną, zwłaszcza z rejonem Jeleśni w której się wychował i ukochał te tereny. Dla zachowania piękna, bogactwa kultury, ciekawej historii podjął szereg prac na rzecz swej małej ojczyzny. Ma w dorobku dwa wydania monografii „Jeleśnia i okolice. Zarys dziejów”. Monografia ta opisuje dzieje, kulturę Jeleśni. Jest bogato ilustrowana. Brał udział w pracach projektowo-organizacyjnych związanych z ufundowaniem pomnika przez jego brata Jana, poświęconego lotnikom amerykańskim, zestrzelonym w roku 1944 nad Jeleśnią. Brał udział w realizacji projektu „Jeleśnia w sepii i w kolorze”. Jest założycielem i prezesem Koła w Jeleśni Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Współpracuje z Oficyną Wydawniczą „Wierchy” i Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Kościół św. Wojciecha w Jeleśni nie jest pierwszą budowlą w miejscowości. Pierwotnie stał tutaj obiekt drewniany, który wzniesiono w roku 1584. Należał on do parafii w Żywcu. W roku budowy świątynia otrzymała także dzwon z łacińskim napisem, który po polski brzmi „Głos mój, głos życia, woła was, do świętości przybywajcie”. Kościół spłonął w latach 20-tych XVII w., po czym wkrótce, w roku 1626, zbudowano nowy, którego patronem został św. Wojciech. W 1636 w Jeleśni utworzono parafię. Murowany kościół wzniesiono tutaj w latach 1693-1702. Był to wówczas obiekt jednonawowy. Świątynia powiększona została w latach 1778-85, kiedy to wybudowano nawy boczne oraz wieżę. W czasach I wojny światowej Austriacy zarekwirowali dwa zabytkowe dzwony, a także piszczałki organów. Do elementów wyposażenia świątyni należy m.in. rokokowy ołtarz główny z 1790 r. z krucyfiksem oraz obrazem Świętej Rodziny. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się barokowe wyobrażenie Boga Ojca z witrażem przedstawiającym postać św. Wojciecha. Obok głównego w nawach bocznych znajdują się jeszcze cztery ołtarze z XVIII-XIX w. We wnętrzu obejrzeć można ponadto cztery późnobarokowe, dębowe konfesjonały, chrzcielnicę i ambonę z końca XVIII w. Z tego samego stulecia pochodzi pięć feretronów. Rokokowy jest chór muzyczny, pochodzący z roku ukończenia budowy kościoła. Organy zbudowane zostały w 1900 r. Do wyposażenia należą także inne zabytkowe figury, obrazy i naczynia liturgiczne. Obok świątyni, pośród starych drzew zachowała się część dawnego przykościelnego cmentarza, ze starymi nagrobkami. Rosną tu drzewa uznane przez konserwatora przyrody za zabytkowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sakralnie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s