2017/04/29 ::: Wiosenny Redyk w Międzybrodziu Żywieckim

redykczernichow1Miłośników folkloru i tradycji góralskich nie może zabraknąć w ostatnią sobotę kwietnia w Międzybrodziu Żywieckim. Odbędzie się tu tradycyjny Wiosenny Redyk Pasterski organizowany przez Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne „Roztoka”. Redyk, czyli wyprowadzenie owiec na hale, rozpocznie się 29 kwietnia mszą św. przy kapliczce (ul. Energetyków) o godz. 15.00. Po nabożeństwie nastąpi poświęcenie owiec. Nie zabraknie muzyki góralskiej i poczęstunku. Wstęp jest wolny.

Redyk to stara tradycja pasterska, postrzegana dawniej jako największe święto wsi. Gospodarze, którzy oddawali owce na cały sezon bacy, przed wypasem na halach, spisywali je i znakowali. Wyprowadzenie zwierząt było poprzedzone przez zabiegi o charakterze magicznym, które miały uchronić zwierzęta przed złym losem i przed zaczarowaniem. W tym celu rozpalano ogniska i przeprowadzano owce przez ogień. Następnie prowadzono je wokół małej jodełki lub świerka wbitego w ziemię – tzw.mojki (która miała symbolizować zdrowie i siłę wszystkich obecnych na hali) i okadzano je m.in. palącymi się ziołami.
Owce wszystkich gospodarzy gromadziły się w jednym miejscu u podnóża gór, po czym jedno wielkie wspólne stado gnano na halę. Na zakończenie redyku odbywało się wspólne muzykowanie i tańce.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy turystyczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s