Gmina Czernichów w natarciu

logo_czernichówAż trudno w to uwierzyć, ale gmina Czernichów jest jedyną w Polsce, która może zaoferować turystom jednocześnie góry, jeziora i stok narciarski. W dodatku kusi ona jeszcze wieloma innymi atrakcjami i imprezami. Tymczasem zapowiada się, że z roku na rok będzie tych propozycji coraz więcej, w czym wydatnie pomóc ma nowopowstały Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

PRAWIE JAK W RAJU

Gmina Czernichów ma dla turystów naprawdę bardzo dużo do zaoferowania, i co najważniejsze, praktycznie o każdej porze roku. Latem można się popluskać i pożeglować na dwóch niezwykle malowniczych jeziorach Międzybrodzkim i Żywieckim. Z kolei zimą góra Żar przyciąga miłośników białego szaleństwa wspaniale przygotowaną trasą zjazdową, która jest dośnieżona i doświetlona, a na szczyt wjeżdża się kursującym całorocznie wagonikiem kolejki linowo-terenowej. Ta wygodna kolejka już sama w sobie jest sporą atrakcją turystyczną. Także wiosną i jesienią turysta nie będzie się tutaj nudził. Góra Żar proponuje przede wszystkim niezapomniane widoki, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Stąd można podziwiać nie tylko Beskid Mały, ale i część Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Poza tym Żar czeka ze swoimi atrakcjami na turystów lubiących niezwykle aktywny wypoczynek. Ze szczytu tej góry wytyczono specjalnie przygotowane trasy dla rowerzystów, i to głównie tych lubiących adrenalinę.

Widok z Kiczery.jpg

Wspaniałe warunki znajdą dla siebie także i paralotniarze. Jest tutaj letni tor saneczkowy, niezłej klasy park linowy i mini-park linowy dla najmłodszych, a u stóp góry znajduje się lotnisko szybowcowe. Jest i coś dla zdobywców górskich szczytów z mnóstwem malowniczych szlaków. Niedawno je odnowiono i nawet turystom przybywającym w ten rejon po raz pierwszy jest nimi poruszać się łatwiej i bezpieczniej. Istny raj dla siebie nad jeziorami, przez większą część roku, znajdą i wędkarze. Atrakcją jest także zwiedzanie jedynej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim. Przy tym wszystkim na terenie gminy jest całkiem niezła baza noclegowa. Hotele, ośrodki wczasowe czy pensjonaty są w stanie zaspokoić gusta nawet najwybredniejszych klientów. Także i smakosze znajdą coś dla siebie w istniejących w tym rejonie restauracjach, zajazdach, karczmach czy lokalach gastronomicznych z pyszną kuchnią domową.

Żar z Kiczery.jpg

O tych wszystkich atrakcjach i niezwykłościach naszej gminy można by mówić i mówić godzinami. Najlepiej po prostu do nas przyjechać i wszystko to zobaczyć na własne oczy – zachęca wójt gminy Czernichów Adam Kos.

JESZCZE BARDZIEJ PROMOCYJNIE

Władze samorządowe promujące od kilku lat gminę postanowiły, aby o atrakcjach z gminy Czernichów było jeszcze bardziej głośno w całej Polsce. Właśnie między innymi w tym celu z początkiem stycznia 2017 roku powstał Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

czernichów.jpg

Tu warto od razu zaznaczyć, że zadaniem tej jednostki będzie nie tylko promocja naszej turystycznej gminy, ale także, jak już sama nazwa wskazuje, zapewnienie atrakcji kulturalnych i sportowych dla naszych mieszkańców i przyjeżdżających do nas turystów. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że dla większości turystów nie ma prawdziwego wypoczynku bez korzystania z różnych możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Sporo dzieje się w naszej kulturze i naszym sporcie. W całej gminie mamy kilka zespołów regionalnych, orkiestr dętych, chórów, niezwykle prężnie działających kół gospodyń wiejskich, klubów sportowych i innych organizacji społecznych jak między innymi Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia czy kół filatelistycznych, pszczelarskich, modelarskich i wędkarskich. Do tego dochodzi też niezła baza sportowa w postaci boisk piłkarskich czy kompleksów Orlik. U nas naprawdę jest co robić – podkreśla wójt Adam Kos.

Swoją działalność Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Czernichów rozpoczął od promocji własnej jednostki. Między innymi powstało logo GOKiS, a także strona internetowa (ruszy od 15 marca), strona na portalach społecznościowych jak facebook, instagram i twitter. Kolejne kroki to przygotowanie dalszej strategii co do zagospodarowania czasu na zarządzanych boiskach i kompleksowego kalendarza imprez, który co roku ma być rozbudowany o nowe pozycje.

czernichów_1.jpg

ŚWIĘTO MORZA I NIE TYLKO

Jedną z najbardziej sztandarowych imprez kulturalno-rozrywkowych jest bezwątpienia Święto Morza, które organizowane jest co roku na początku lipca w Międzybrodziu Bialskim. W tym roku ma to być naprawdę niezwykła i bardzo wyjątkowa impreza z muzycznymi gwiazdami i wieloma atrakcjami dla każdego.

Na razie nie zdradzamy szczegółów, ale możemy zagwarantować, że ci, którzy się u nas pojawią, absolutnie nie będą tego żałować. Podczas tej imprezy planujemy wiele niespodzianek zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Tradycyjnie już, jak co roku, Święto Morza będzie połączone z regatami żeglarskimi – mówi dyrektor GOKiS Krzysztof Fiołek.

czernichow_3.jpg

Ale nie tylko tą imprezą zamierza „żyć” GOKiS Czernichów. W kolejce na ten rok jest jeszcze wiele innych. Już 11 marca w hali sportowej w Czernichowie, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Piłki Ręcznej Żywiecczyzna, rozegrany zostanie turniej I i II Podbeskidzkiej Ligi Amatorskiej Piłki Ręcznej Dziewcząt z udziałem aż 27 drużyn nie tylko z Żywiecczyzny, ale z województw śląskiego i małopolskiego. Na 8 kwietnia zapraszają panie z kół gospodyń wiejskich z całej gminy, które będą rywalizować – w dosłownie przepysznym – Konkursie Wielkanocny Stół. Jak łatwo się domyśleć będzie tam mnóstwo świątecznych przysmaków. Na 22 kwietnia w Międzybrodziu Żywieckim planowany jest Wiosenny Zlot Turystyczno-Ekologicznego. Setki młodzieży będzie przez kilka godzin wędrować okolicznymi szlakami i przy tej okazji zbierać śmieci. Natomiast na 3 czerwca planowana jest impreza ekologiczna połączona ze sprzątaniem brzegów jezior Międzybrodzkiego i części Żywieckiego. Trzy tygodnie później do rywalizacji w XIX Międzynarodowym Biegu Górskim na Żar w Międzybrodziu Żywieckim staną zawodnicy z całej Polski i Żywiecczyzny. Swoje pięć minut będą mieli i miłośnicy modelarstwa, bo 15 i 16 lipca Górska Szkoła Szybowcowa w Międzybrodziu Żywieckim zorganizuje Piknik Modelarski. Spore emocje i doskonałą zabawę stanowić będzie coroczny Turniej Sołectw Gminy Czernichów, który w tym roku odbędzie się 5 sierpnia. Podczas turnieju drużyny z poszczególnych sołectw będą rywalizować w niecodziennych, ale bardzo widowiskowych i zabawnych konkurencjach. Nieco ponad tydzień później – 13 sierpnia – w Międzybrodziu Żywieckim zagości Przegląd Instrumentalistów i Gawędziarzy. Będzie to znakomita uczta dla lubiących folklor, a zwłaszcza muzykę i gwarę góralską. Swoje święto będą mieli i rolnicy z Międzybrodzia Bialskiego. Ich dożynki planowane są na 27 sierpnia. A ponoć to nie wszystko, bo GOKiS ma jeszcze kilka innych pomysłów i zapowiada, że spróbuje jeszcze niejednym zaskoczyć zarówno mieszkańców, jak i turystów.

czernichow_4.jpg

CZEKAJĄ NA WSPÓŁPRACĘ

Wiadomo, że zadaniem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu będą takie działania, które zwiększą uczestnictwo mieszkańców w imprezach, koncertach czy wydarzeniach sportowych naszej gminy. Zależy nam również na bardzo dobrej długofalowej współpracy z organizacjami społecznymi, miejscowymi artystami, twórcami ludowymi, klubami sportowymi czy szkołami. Dlatego jeśli ktoś ma jakiekolwiek pomysły i chce zorganizować imprezę kulturalną czy sportową, to nasz GOKiS jest wymarzonym miejscem do realizacji takiego celu. Krótko mówiąc jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie pomysły i inicjatywę. Dodatkowo budynki naszych centrów kultury wynajmujemy zarówno na koncerty, spektakle teatralne, jak i konferencje – mówi dyrektor GOKiS Krzysztof Fiołek.

Wszyscy zainteresowani współpracą z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu mogą dzwonić pod numer telefonu 571 245 297 lub też napisać e-mail na adres: gokis@czernichow.com.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Beskid Mały i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s