WIRTUALNA KOLEKCJA INSTRUMENTÓW? TO NOWOŚĆ

Nową wirtualną kolekcję instrumentów zaprezentowano dziś w Muzeum Miejskim w Żywcu. Na terenie Starego Zamku znajduje się ich ponad 120, 55 z nich trafiło do sieci. Jak wyjaśnia Agata Mierzejewska kuratorka portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”, praca nad digitalizacją zbiorów rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku.-Przyjechaliśmy i dzięki uprzejmości Muzeum, które udostępniło nam 55 obiektów, sfotografowaliśmy każdy wykonując po 5-6 zdjęć wysokiej rozdzielczości, tak, aby można je było zobaczyć z każdej strony. Fotografie pokazujemy w Internecie razem z opisem i nagraniami wideo, na których występują instruktorzy i podopieczni Fundacji Braci Golec – mówi Mierzejewska. 

Żywieckie Muzeum dołączyło do elitarnego grona 5 placówek, z których wybrano najbardziej wartościowe polskie instrumenty. Te w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca znalazły się w Internecie, gdzie można je obejrzeć i posłuchać ich brzmienia. Przyjazna i praktyczna klasyfikacja pozwala podróżować po stronie według regionów Polski, grup instrumentów, muzeów, twórców i wielu innych kryteriów.

Wybrane obiekty są w większości wykonane przez miejscowych twórców. To przede wszystkim instrumenty wchodzące w skład tradycyjnej żywieckiej kapeli góralskiej. Często niepowtarzalne, np. wyrzeźbione z korzenia drzewa czy uformowane z gliny.

Link do portalu: http://ludowe.instrumenty.edu.pl/pl/instruments/show/instrument/4853

źr radiobielsko.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s