Walentynkowe warsztaty gry na fujarkach i piszczałkach! Bezpłatnie w Gminie Lipowa.

piszczalki_1We wtorek, 14 lutego, w godzinach 16-19 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej odbędą się bezpłatne warsztaty gry na piszczałkach i fujarkach. Podczas warsztatów będzie można poznać również specyfikę tych instrumentów i proces ich tworzenia. To wszystko z okazji dnia św. Walentego, zwanego popularnie Walentynkami. Poza tym na każdego, kto tego dnia pojawi się w Bibliotece Publicznej w Lipowej, będzie czekał owocowy upominek. Warsztaty poprowadzi Sylwek Opocza – Białas, który od 5 lat tworzy fujarki i piszczałki m.in. Dwojnice, Piscołki jednootworowe czyli Dutki, Wabiki, czy Fujarki sześciootworowe. Zapisy na warsztaty w Gminnej Bibliotece Publicznej lub mailowo s.wrobel@lipowa.pl .

Instrumenty dęte piszczałkowe są jednymi z najstarszych na świecie. Prawdopodobnie pierwsze z nich wykonywane były z kości zwierzęcych. Do tej pory archeolodzy odnajdują kościane, piszczelowe rurki uznawane za instrumenty sprzed tysięcy lat. Niestety drewno nie jest tak trwałym materiałem, jak kość zwierzęca i w warunkach atmosferycznych bez konserwacji szybko ulega zniszczeniu. Dlatego też trudniej jest odnaleźć wzorce, które mogą posłużyć w celu rekonstrukcji instrumentów.

piszczalki_2

Natomiast pewne jest, że muzyka, również ta grana na piszczałkach często towarzyszyła wydarzeniom związanym ze świętem miłości, choć nie zawsze nazywały się one walentynkami.

Już w średniowieczu w południowej i zachodniej Europie czczono św. Walentego – patrona zakochanych. Wiele jednak wskazuje na to, że tradycja ta została zaczerpnięta, aż z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wówczas kluczowym elementem obchodów święta było losowanie imienia wybranki lub wybranka serca ze specjalnej urny. Drugą możliwością jest zapożyczenie obchodów 14 lutego ku czci Junony – rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa. Do Polski obchody Walentynek trafiły z Bawarii oraz Tyrolu. Jednak szczególnie popularne stały się dopiero w latach 90-tych XX wieku. Wówczas nastąpił wybuch walentynkowych ozdób, ofert hoteli, restauracji oraz gadżetów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s