GOPR: Warunki na Babiej Górze

logogoprIntensywne opady śniegu (ok. 70 cm w ciągu 4 dni, 21cm w ciągu ostatnich 24 godzin) przy silnym (w porywach do 15 m/s) przeważnie zachodnim, w ostatnich 12 godzinach północnym wietrze doprowadziły do wzrostu zagrożenia lawinowego. Zwiększone zagrożenie w miejscach odłożenia śniegu z bieżących opadów, głównie w zagłębieniach terenowych, za przełamaniami terenu w żlebach i jarach. Należy zwrócić uwagę na mikrorzeźbę terenu oraz formowanie się desek śnieżnych pod wpływem wiatru. 

W wyższych partiach Babiej Góry, w miejscach odkładania przez wiatr znacznie powyżej 100 cm pokrywy śnieżnej. Pokrywa śnieżna zbudowana ze śniegu pochodzącego ze starych opadów (w niej dwie słabsze warstwy, pierwsza na warstwie lodoszreni z ostatniej odwilży, a druga znacznie głębiej pod kilkoma cienkimi (2mm) warstwami szreni i lodu) na której odłożony jest przewiany i świeży śnieg z ostatnich opadów. W opadzie z ostatnich dni niestabilności związane z pracą wiatru i zmianami temperatury.

Pokrywa nierównomierna będąca efektem wiejącego silnego wiatru ze zmiennych kierunków, w nielicznych miejscach stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. Większe ilości śniegu zgromadzone przy granicy lasu oraz miejscach odkładania śniegu przez wiatr.

Szlaki częściowo nieprzetarte.

Warunki na Markowych Szczawinach: Pokrywa śnieżna 110cm(21cm w ciągu 24h) , temperatura -20C, wiatr do 2 m/s północny.

Ze względu na niskie temperatury nie należy się spodziewać szybkiej stabilizacji pokrywy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii GOPR Beskidy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s