Pokazali nową gondolę na Szyndzielnię

nowy_wagonik_szyndzielniaKiedy pojedziemy kolejką po gruntownej modernizacji? Nowe gondole, które będą woziły turystów na Szyndzielnię pokazała miejska spółka ZIAD, właściciel kolejki linowej na ten szczyt. 3 października rozpoczęła się gruntowana modernizacja kolejki. Spółka wystawiła w hotelu Dębowiec nową i starą gondolę, tak żeby można było je porównać. „Zależało nam na poprawie komfortu naszych gości”– mówi Marek Hetnał, wiceprezes bielskiej spółki.

6-osobowe gondole mają uchwyty na narty, co druga będzie miała uchwyty na rowery. Dotychczas rowery były wywożone tylko wózkiem transportowym, a jak mówi Hetnał rowerzyści bardzo polubili Szyndzielnię. Po zdemontowaniu starej kolejki rozpoczęło się przystosowywanie peronów do nowych wagonów, przerabiane są kasy, odnawiane hole. Kiedy pojedziemy nowymi gondolami?

Do końca nie wiemy, kiedy. Zakładamy, że kolej ruszy na przełomie stycznia i lutego.Wykonawca odżegnuje się od konkretnego terminu, ponieważ wszystko zależy od warunków pogodowych. jeśli nadal będzie piękna jesienna pogoda, to myślę że ten termin będzie utrzymany„- mówi wiceprezes Marek Hetnał.

Stare wagoniki zostały wystawione na sprzedaż. Można je oglądać także m.in. przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Dębowiec w Bielsku-Białej. Na razie cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem. Kolejkę modernizuje austriacki Doppelmayar , inwestycja jest warta 12 mln zł.

Kolejka pochodzi z 1953 r, od ostatniej przebudowy minęło 20 lat. W 1995 r. wykonawcą modernizacji była firma Girak, wchodząca obecnie w skład austriackiej Grupy Doppelmayr. Przez 62 lata przewiozła kilkanaście milionów ludzi. Obecna kolej przepracowała ponad 45 tysięcy godzin, ma za sobą dwie poważne awarie, które zmniejszyły jej przepustowość o 25 proc. Konstrukcja wymaga modernizacji ze względu na przestarzałą technologię i wymogi bezpieczeństwa.

źr Radio Bielsko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia24 i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s