Zawoja: Atak Wilków

W miniony weekend w Zawoi Mosorne doszło do ataku wilków na stado owiec. Według wiedzy pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego, na terenie którego mogą zaobserwować je za pomocą fotopułapki., na tym terenie można mówić o dwóch przechodnich watahach liczących około 6 osobników każda. Pojawiają się one średnio dwa razy w miesiącu. Jednak tą metodą nie można z absolutną pewnością powiedzieć ile wilków jest faktycznie, ponieważ nie wszystkie musiały dać się sfotografować.

Zazwyczaj wilki można spotkać nocą, jednak coraz częściej słyszy się o osobnikach spotykanych w ciągu dnia lub we wczesnych godzinach porannych. Właśnie wcześnie rano wilka spotkał turysta w rejonie Krowiarek. Na Orawie dwukrotnie podeszły do stada owiec w ciągu dnia. Taka śmiałość wilków może również być spowodowana ich osłabieniem lub chorobą.

Pracownicy Parku w okresie sierpnia, września próbują policzyć młode za pomocą tzw. metody wycia. Młode wilki, niedoświadczone, bardzo często odpowiadają na takie zawołania dzięki czemu można stwierdzić ile jest ich w danym rejonie. Młode udało się zlokalizować w okolicy Jałowca jednak nie w samym BgPN.

Co powoduje, że wilki coraz śmielej wychodzą z ukrycia i atakują owce? Pracownicy Parku przyczyny dopatrują się w większej ilości owiec, które hoduje się na Mosornym, Krowiarkach czy Orawie.

Jeżeli wilk jest zdrowy to sam unika kontaktu z człowiekiem i nie podchodzi kiedy wyczuje ludzka obecność. Owce jednak są dla nich łatwą zdobyczą i służą często wilczym mamom jako element treningowy potomstwa.

źr sucha24.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia24 i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s