53. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej

tkb_program zywiecPrzed nami 53. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej, największej w kraju i jednej z największych na świecie imprez folklorystycznych. I z całą pewnością najdłuższy tydzień, bo trwający aż dziewięć dni. Zabawa rozpocznie się bowiem w sobotę 6 sierpnia i potrwa do niedzieli 14 sierpnia.

Wwielkiej paradzie folkloru udział weźmie 80 zespołów polskich i 17 zespołów zagranicznych z kilkunastu państw na różnych kontynentach. Wystąpią 4 tysiące tancerzy, śpiewaków imuzyków, którzy dadzą ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się w 10 miejscowościach. Będą też przedpołudniowe koncerty kapel, grup śpiewaczych isolistów. Zaplanowano 5 kolorowych korowodów. Nieodłącznymi elementami imprezy są wspaniałe kiermasze sztuki ludowej oraz regionalne potrawy. Podczas TKB odbywają się dwie duże imprezy konkursowe. To Festiwal Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

W tym roku obie gości u siebie Żywiec. Estrady, poza Żywcem, działają w Szczyrku, Wiśle, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Niezwykle interesującą częścią TKB są imprezy towarzyszące. 6 i 7 sierpnia w Istebnej trwał będzie Festyn Istebniański. 12 i 13 sierpnia w Jabłonkowie na Zaolziu na gości czeka niezwykłe Gorolski Święto w Lasku Miejskim. 13 i 14 sierpnia warto pojawić się w Ujsołach, gdzie zaplanowano malownicze Wawrzyńcowe Hudy, których centralną częścią jest wielkie obrzędowe ognisko, czyli huda właśnie. Kilka zagranicznych zespołów goszczących na TKB zobaczyć można będzie również w Bielsku -Białej.

W najbliższą niedzielę o 17.00 ich koncert zaplanowano na Rynku. Od 8 do 12 sierpnia o godz. 16.00 spotkania z folklorem świata możliwe będą w Galerii Sfera. Tańczyć tu będą grupy z Bułgarii, Meksyku, Czarnogóry, Włoch i Albanii. Folklor świata przywiozą w Beskidy również tancerze, śpiewacy i muzycy z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Grecji, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier. Największą porcję ich możliwości zaliczyć można podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Wstęp na wszystkie polskie estrady i imprezy TKB jest wolny.

Jedynie w Jabłonkowie na Zaolziu obowią- zuje symboliczna opłata za wstęp do Lasku Miejskiego. Przy okazji warto wiedzieć, że pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej odbył się 16 sierpnia 1964 roku w Wiśle i był przeglądem zespołów regionu cieszyńskiego, uzupełnionym występami zaproszonych grup z Podhala i Zaolzia. W kolejnych latach do imprezy dołączyły Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim.

Od roku 1980 imprezą towarzyszącą są Wawrzyńcowe Hudy, a od 1995 Festyn Istebniański. W roku 1989 TKB wpisany został do kalendarza CIOFF, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Choć impreza dynamicznie się rozrastała, a jej zasięg z gminnego osiągnął markę światową, nazwa pozostała. Dziś wiele osób dziwi się dlaczego podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej tańczy z nami cały świat. Może choć cześć tej zagadki udało nam się wyjaśnić. By poczuć siłę iradość folklorystycznej zabawy, pojawić się warto wmiejscach, gdzie trwała będzie od rana do wieczora przez dziewięć sierpniowych dni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii TKB i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s