2016/08/6-7 ::: Festiwal Ciemnego Nieba W Sopotni Wielkiej

Muzyka pod gwiazdami i ciemnym niebem to zaproszenie do Sopotni Wielkiej na 4. edycję Festiwalu Ciemnego Nieba. W najbardziej kosmicznym wydarzeniu tego lata w regionie można wziąć udział w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 6 na 7 sierpnia. Laserowa prezentacja gwiazdozbiorów wraz z przytoczeniem ich historii, teleskopowe pokazy obiektów głębokiego kosmosu, a wszystko podziwiane z pozycji horyzontalnej, z łóżka polowego rozłożonego na środku beskidzkiej łąki, przy akompaniamencie muzyki na żywo. Tej nocy ciemne niebo w Sopotni Wielkiej będą również przecinać Perseidy – to tylko namiastka tego, z czym spotykają się uczestnicy festiwalu. Co należy ze sobą zabrać na obserwację Ciemnego Nieba? – Karimatę, ewentualnie łóżko polowe, śpiwór, cieplejsze ubranie, bo sierpniowe noce bywają chłodne w górach. Będzie obowiązywał całkowity zakaz używania białego światła, które podrażnia oczy.

Bardzo prosimy o zabranie latarek z czerwonym światłem lub nało- żenie na nie czerwonych filtrów – podpowiada Piotr Nawalkowski, prezes Stowarzyszenia Polaris OPP, organizator imprezy. W tym roku przewidziano również nietypowy program zastępczy, na wypadek niesprzyjającej pogody. Jeśli niebo tego wieczoru będzie zachmurzone, impreza zostanie przeniesiona do hali sportowej Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej.

– Będzie zupełnie jak na polu obserwacyjnym, będzie można rozłożyć koc czy karimatę i poobserwować wirtualne niebo na dużym ekranie. Do dyspozycji uczestników, oprócz projektora multimedialnego i specjalnego oprogramowania do symulowania pokazów astronomicznych, będzie również, jedyny w swoim rodzaju, cyfrowy teleskop autorstwa Stowarzyszenia Polaris OPP. Za jego pomocą uczestnicy będą mogli prowadzić dokładnie takie same obserwacje jak w rzeczywistości – zapewnia organizator festiwalu. Udział w imprezie jest bezpłatny. Należy się jednak wcześniej zarejestrować. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy program są dostępne na stronie internetowej ciemneniebo.pl. A

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy turystyczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s