Rysie w Beskidzie Małym

Trzech lat potrzebowali przyrodnicy zakochani w Beskidzkie Małym na zdobycie niepodważalnych dowodów na występowanie na tym terenie rysia euroazjatyckiego (Lynx lynx)! – Ryś w Polsce należy do rzadkości i jest objęty zarówno krajową, jak i międzynarodową ochroną gatunkową. Ze względu na samotniczy i terytorialny tryb życia można go spotkać zazwyczaj tylko przy dużej dawce szczęścia – mówi Anna Smolarska jedna z osób biorących udział w poszukiwaniu rysiów w Beskidzkie Małym. Podkreśla, że gdy już pojawiały się sygnały o obecności tych kotów w Beskidzie Małym to zakładano, że są to osobniki migrujące, które tylko czasowo zawitały w nasze strony i szybko wrócę na wschód, czyli w rejony dawnej puszczy karpackiej.

Lokalni przyrodnicy postanowili dogłębnie zbadać temat. Ich zainteresowanie wzbudziła informacja o czterech rysiach (jednym dorosłym osobniku i trzech młodych) zaobserwowanych przez mieszkańców jednej z miejscowości. – Przez kilka lat udawało się natrafić jedynie na pojedyncze tropy. W ciągu trzech lat pokonaliśmy po górskich i leśnych drogach i szlakach setki kilometrów. Przeprowadziliśmy z mieszkańcami kilkadziesiąt rozmów.

W grudniu ubiegłego roku okazało się, że było warto – mówi Wojciech Piecha inny z tropicieli rysiów. W nocy z 26 na 27 grudnia fotopułapka założona przy ścieżce wydeptanej przez leśne zwierzęta zarejestrowała dwa rysie. Ze względu na ustawienia sprzętu, który przed rozpoczęciem nagrywania fotografuje poruszający się obiekt, pierwszy ryś został sfotografowany, a drugi nagrany na filmie. – Z uwagi na dobro zwierząt, a także na nasz sprzęt nie mogę powiedzieć gdzie dokładnie rysie zostały uwiecznione. Zdradzę jedynie, że po wschodniej stronie pasma – odkrywa rąbka tajemnicy Wojciech Piecha. Anna Smolarska zauważa, że zdobyty przez grupę przyrodników materiał daje nadzieję, że przyroda Beskidu Małego, mimo sporej fragmentacji terenu i postępującej zabudowy, ma szansę się odrodzić i pozostać ostoją spokoju dla zawężających się populacji cennych gatunków roślin i zwierząt.

 

źr beskidzka24.pl

r e k l a m a

logo_sklep_lodygowianka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekologia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s