Jedyna taka grupa w Żywcu – Jukace

Żywieckie Zabłocie opanowali Jukace. Ta niecodzienna grupa obrzędowa w Nowy Rok wyszła na ulicę. Były dzwonki, trzaskanie z bata i to co najważniejsze podtrzymywanie tradycji.

Jukace to grupa obrzędowa, która wyróżnia się charakterystycznym strojem. Mają maski wykonane z kawałka baraniego runa, z wyciętymi otworami na oczy i usta. Na głowę ubierają czapkę „ciakę” w formie stożka zakończoną pomponem z bibuły. Innymi atrybutami jukacy są dzwonki przypięte do pasa oraz trzymetrowy bat, wykonany z powroza zwężającego się ku końcowi. Bat zakończony jest tzw. ciynioskiem i strzylockiem długości ok. 30-40 cm, splatanym samodzielnie przez jukaca z lnianych nici. Dzięki tej końcówce trzaskania z bata przypomina huk wystrzału z broni palnej.

Dokumenty historyczne wskazują, że Jukace istnieli już w drugiej połowie XVII wieku. W grupie obowiązuje  hierarchia. Młody kawaler najpierw kolęduje jako „babka”, w następnym roku może być „kominiarzem”, „diabłem”, a dopiero po kilku latach zostaje Jukacem. W Nowy Rok o godz. 5.00 odbywa się tradycyjna Msza Dziadowska. Natomiast w okolicach południa Jukace z Zabłocia pokazują  się „Pod Góralem”, by na 12.00 dotrzeć na most na Sole.

źr Radio Bielsko

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tradycja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s