Sucha-Beskidzka: Wystawa Szopek

W Izbie Pamięci św. Jana Pawła II w Zawoi otwarto wystawę, na której obejrzeć można szopki betlejemskie, nawiązujące do krajobrazu i kultury naszego regionu.Prezentowane na wystawie szopki są efektem konkursu „Babiogórska Szopka Betlejemska”, który organizowany był w latach 1995 – 2011 w Zawoi. Konkurs odbywał się w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Bogusława Targosza.

Z roku na rok szopki były coraz piękniejsze, coraz bardziej dopracowane, a swoje prace zgłaszali także uczestnicy z innych parafii. Udział w konkursie brać mogły dzieci, młodzież, a także całe rodziny. Praca nad szopką zaczynała się często już jesienią. Dla wielu mieszkańców te szopki stały się jedną ze świątecznych tradycji.

Prace są wykonane bardzo starannie. Do ich stworzenia użyto materiałów naturalnych, m.in. drewna, gliny, kamienia, suszonych roślin, mchu, nasion czy ciasta. Ze względu na dzieci, dozwolone było też wykorzystanie plasteliny i modeliny.

Jednym z wymogów konkursu było umieszczenie sceny narodzenia Jezusa w krajobrazie naszego regionu. Dlatego nad stajenką często wznosi się masyw Babiej Góry, a tuż obok stoi góralka chata.

Wystawę można zobaczyć od godziny 8.00 do 17.00.

źr sucha24.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wystawy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s