Beskid Ślaski: Z Koziej na Szyndzielnię rowerem!

Bielskiem-Białą zawładnęła gorączka rowerowego szału. Miłośnicy dwóch kółek pojawiają się nie tylko na szosach, ale i na górskich trasach. Nowa infrastruktura rowerowa w górach przyciąga miłośników dwóch kółek z całej Polski.

Pierwsze cztery górskie trasy rowerowe Enduro Trails w Bielsku-Białej otwarto w ramach projektu obywatelskiego, który udało się zrealizować w Bielsku-Białej. Na Koziej Górze można jeździć po czterech trasach o różnym stopniu trudności. Ścieżka dla początkujących – Stefanka, Ścieżka dla średnio zaawansowanych – Twister, Ścieżka dla zaawansowanych – Stary Zielony oraz Ścieżka dla ekspertów – DH+. Łatwiejsze trasy są dla każdego, nawet dla tych, którzy dotychczas nie mieli takiego doświadczenia.

Apetyty miłośników rowerów były tak duże, że postanowiono projekt rozwinąć.

Zainteresowanie jest ogromne. Nawet teraz, po sezonie, kiedy tylko wychodzi słońce, pod Kozią pojawiają się miłośnicy dwóch kółek. W weekendy góra jest oblężona, ale i  w tygodniu na trasach pojawiają się rowerzyści. Projekt w ramach drugiego etapu  zakłada wykonanie ścieżki podjazdowej pod Kozią Górę oraz wytyczenie szlaku z Szyndzielni przez Kołowrót na Szyndzielnię. Dzięki temu odciążona zostałaby główna droga, którą wybierają turyści piesi podchodzący pod Stefankę oraz szlak żółty wiodący z Szyndzielni na Kozią Góręmówi Jakub Jonkisz pomysłodawca tras rowerowych na Koziej.

Tak zwani niedzielni rowerzyści radzą sobie na obecnych ścieżkach. Założyliśmy, że stworzymy infrastrukturę dla wszystkich rowerzystów, zaczynając od najbardziej amatorskich kończąc na zaawansowanych. Najpierw na uwadze mieliśmy dobro dzieciaków i tak zwanych niedzielnych rowerzystów. Nie inaczej będzie na trasach drugiego etapu. Założenie projektu to także ochrona pieszych turystów, których w Beskidach nie brakuje. Ścieżki rowerowe przecinają się z pieszymi, ale przed każdym takim skrzyżowaniem są szykany dla rowerzystów, które wymuszają hamowaniemówi zaangażowany w projekt Marcin Gmerek, trener osobisty, instruktor sportowy i rowerzysta z ogromnym doświadczeniem.

Istniejące trasy zostały opisane i oznakowane- są tablice informacyjne, znaki i mapy. Opisy pojawiły się także na dojazdach do ścieżek, tak by rowerzysta nie znający terenu bez problemu mógł wybrać odpowiedni dla swoich umiejętności przejazd.

Już na etapie projektowania trzeba założyć, że po trasach będą jeździć różni rowerzyści. Ścieżki nie mogą być zbyt strome i zbyt trudne technicznie dla ludzi, którzy są początkującymi rowerzystami. Trudność zwiększa się wraz z szybkością, to jest główny wyznacznik zaawansowania tras. To, co wydarzyło się na Koziej, po wybudowaniu ścieżek, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Widzieliśmy tam już nawet ludzi na rowerach miejskich, kolarzówkach, BMX’ach. To jest rzecz, na którą wielu ludzi czekało – Wiktor Zemanek, Super Trails Brothers, jeden z budowniczych kompleksu ścieżek w Bielsku-Białej.

Projekt Górskie Rekreacyjne Ścieżki Rowerowe – II etap zakwalifikował się do głosowania na budżet obywatelski Bielska-Białej. Jest w gronie pomysłów,  które są poddane głosowaniu do 13 listopada.

źr Radio Bielsko

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rower i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s