Ekolodzy alarmują: „To zamach na parki narodowe”

Zdaniem Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot projekt zmiany szeregu ustaw dotyczący wprowadzenia tzw. prawa szlaku jest szkodliwy dla przyrody. – Zamiast dzikiej przyrody będziemy oglądać wielkie inwestycje narciarskie – ostrzegają ekolodzy.

Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki skierowała projekt posła Ireneusza Rasia z PO do Biura Analiz Sejmowych w ramach inicjatywy ustawodawczej. Zdaniem ekologów projekt jest sprzeczny z Konstytucją, europejskim prawem środowiskowym oraz międzynarodowymi konwencjami zapewniającymi udział społeczny w procesie decyzyjnym dotyczącym ochrony środowiska. Ekolodzy alarmują, że projekt ma umożliwić gminie, a za jej pośrednictwem prywatnym przedsiębiorcom budowy inwestycji sportowo-turystycznych na cudzym gruncie. Ma także otworzyć parki narodowe i rezerwaty przyrody dla inwestycji narciarskich.

– Przygotowywane przepisy to kolejny po zmianie prawa łowieckiego przykład arogancji polityków poddających się lobby, tym razem narciarskiemu. Jesteśmy oburzeni tworzeniem prawa dla wybranych, kosztem polskiej przyrody i prawa własności. Nie będzie na to naszej zgody. Już teraz zapowiadamy, że będziemy bronić polskiej ziemi, prawa własności, a przede wszystkim ojczystej przyrody – mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Zdaniem ekologów jeśli zmiany zostaną przyjęte, już wkrótce w Tatrzańskim Parku Narodowym zamiast dzikiej przyrody będziemy mogli oglądać wielkie inwestycje narciarskie. Tak samo stanie się na ziemi prywatnych właścicieli na Podhalu, Żywiecczyźnie, w Sudetach. Inwestycjom nie będą mogły sprzeciwić się organizacje społeczne.

źr Gazeta.pl / Bielsko-Biała
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekologia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s