Dni Morza w Czernichowie 2014 już za nami! lFotoreportażl

Piękna pogoda, świetna muzyka i niepowtarzalny klimat towarzyszyły kolejnej edycji Święta Morza. Impreza odbyła się w miniony weekend nad Jeziorem Międzybrodzkim w gminie Czernichów na Żywiecczyźnie. „Z roku na rok przybywa nie tylko mieszkańców regionu, ale też turystów, którzy przyjeżdżają, aby świetnie się bawić, a jednocześnie wypoczywać nad naszym pięknym akwenem” – przekonuje Adam Kos, wójt gminy Czernichów.

 

Podczas tegorocznej imprezy nie zabrało atrakcji dla małych i dużych. Były konkursy, zabawy, prezentacje sceniczne oraz koncerty. Na jeziorze rozegrano także letnie regaty, w których wystartowało kilkadziesiąt załóg.
„Nie zapomnieliśmy również o widowiskowym puszczaniu wianków na wodach zbiornika międzybrodzkiego. Jest to bowiem nieodłączny element naszego święta, który jest nawiązaniem do tradycji Nocy Świętojańskiej” – tłumaczy Wioletta Kadłubicka z wydziału kultury i promocji Urzędu Gminy w Czernichowie.

Na imprezie coraz chętniej zjawiają się nawet cale rodziny.
„Na Święto Morza przyjeżdżamy już od trzech lat. Można posłuchać fajnych koncertów, dobrze zjeść, a nasze pociechy mają możliwość wyszaleć się na karuzelach. Świętnie się tutaj czujemy” – opowiada Damian Zięba z Czeladzi, który przyjechał do Międzybrodzia z żoną oraz dziećmi.

Wiele osób dopytuje jednak, jak to się stało, ze Święta Morza organizowane jest właśnie w górach, oddalonych od Bałtyku o przeszło 600 kilometrów ?

„W 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Przyjechał też do Międzybrodzia, aby podziękować kilkudziesięciu mieszkańcom beskidzkiej miejscowości za uczestnictwo w walkach o wyzwolenie. Górale chcąc upamiętnić to wydarzenie, zaczęli obchodzić Święto Morza nad Jeziorem Międzybrodzkim otoczonym górami” – wyjaśnia wójt, Adam Kos.

Do tego w 1936 roku wybudowano jeszcze zaporę w Międzybrodziu. Wtedy lokalna społeczność po raz kolejny potwierdziła, że trzeba utrzymać cenną tradycję związaną z organizacją tej ciekawej imprezy.

Warto dodać, że podczas Święta Morza w Międzybrodziu Bialskim, oficjalnie oddano do użytku także nowy obiekt sportowy. Znajdują się na nim m.in. boisko do piłki nożnej oraz bieżnia treningowa dla biegaczy.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotoreportaż i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s