Rocznica wizyty Jana Pawła II w Żywcu

22 maja w ramach XX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowana zostanie uroczysta Msza św w 19. rocznicą wizyty Ojca Świętego w Żywcu. 22 maja 1995 r. podczas kolejnej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II odwiedził Żywiec. Dzień ten na trwałe zapisał się w pamięci mieszkańców Żywca i Ziemi Żywieckiej, którzy mieli zaszczyt gościć Ojca Świętego. Tysiące mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, zapełniło żywiecki Rynek i tereny Osiedla 700-lecia. Przed katedrą Papież został uroczyście powitany przez władze miejskie, które wręczyły Ojcu Świętemu akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żywca. Po nawiedzeniu kościoła katedralnego Papież przeszedł na Rynek, gdzie niezwykle serdecznie witały go tłumy wiernych.

 


Wizyta Ojca św. w Żywcu w 1995 roku była najważniejszym wydarzeniem w ponad 700-letniej historii miasta. „Podczas nabożeństwa na żywieckim Rynku Ojciec Święty mówił o poszanowaniu podstawowych wartości ludzkich: uczciwości, sprawiedliwości. W swoim wystąpieniu zwrócił się do przedstawicieli świata władzy, polityki i mediów, aby dbali wartości chrześcijańskie oraz przestrzegali praw człowieka.

Jan Paweł II modlił się w żywieckiej konkatedrze, przewodniczył także Liturgii Słowa, w której brało udział około 20 biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Ojciec św. odebrał od przedstawiciel władz Żywca, tytuł honorowego obywatela miasta. Zwracając się do licznie zgromadzanych wiernych Jan Paweł II powiedział wtedy m.in.: „Udaję się w duchu do wszystkich sanktuariów maryjnych ziemi żywieckiej (…).Śpiewam tę wielkanocną antyfonę razem z ziemią żywiecką, razem z doliną Soły, razem z tymi górami Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, które wielokrotnie przewędrowałem o różnych porach roku, znajdując w nich radość i wytchnienie. Śpiewam tę wielkanocną antyfonę i modlę się razem z wami za naszą Ojczyznę i za wszystkich rodaków: o umiłowanie daru życia, o szczerą troskę o dobro wspólne, o wytrwałe budowanie Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej. Modlę się, aby duch dialogu i współpracy przeważył nad duchem walki i konfrontacji”. 22 maja Msza św. rozpocznie się w konkatedrze o godz 18.00.

 

info:Tomasz Terteka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s